Система освіти у Польщі. Куди піти вчитися

Польська система освіти займає п'яте місце в Європі та 10 місце у світі, і в останнє десятиліття спостерігається зростання оцінок за всіма напрямами, включаючи грамотність, математику, природничі науки та іноземні мови. 

Підручники тепер безкоштовні, відповідно до реформ 2017 року. Державна освіта має бути доступною для всіх, і учням має бути запропоновано місце в їх місцевій районній школі, в той час як недержавні школи (наприклад, Монтессорі, Вальдорф та міжнародні школи) є платними комерційними організаціями, які не обов'язково повинні дотримуватись навчальної програми та організації , встановленим Міністерством освіти. – хоча багато хто воліє це робити. Близько п'яти відсотків польських дітей відвідують приватні школи, які коштують від 150 до 350 євро на місяць.

У польській системі освіти є школи для національних меншин, де проводяться заняття німецькою, кашубською, українською та білоруською мовами, а також спеціальні школи для дітей з обмеженими можливостями.

Система освіти у Польщі – шкільні роки

Починаючи з 3 років діти мають право на дошкільну освіту, де діти набувають базових навичок, які підготують їх до вступу до школи у віці семи років. Дитячі садки можуть бути загальними або спеціалізованими, наприклад, на мистецтві чи музиці.

Обов'язкова освіта починається з семи років, триває вісім років і закінчується іспитом, який визначає тип середньої школи, яка найкраще підходить дитині для відвідування. Нинішній уряд критикував акцент на запам'ятовуванні в польській освіті і починає вносити зміни до навчальної програми, призначеної для включення занять з етики та релігії, сім'ї, польської історії та здобутків.

У 1-3 класах уроки зазвичай викладаються тим самим учителем, а учні вивчають мистецтво, музику, грамотність і рахунок. У 4-8 класах акцент зміщується на предметне навчання, і навчальна програма розширюється, щоб включити польську мову та літературу, математику, природну історію, інформатику, фізкультуру та релігію. У 7 класі вивчаються хімія, біологія та іноземні мови.

Найбільш популярними іноземними мовами, що викладаються у польських школах, є:

Англійська – 67,66%, за ним слідують німецька, іспанська, французька, латинська та російська.

Після восьми років початкової школи учні складають обов'язковий іспит, який зазвичай проводиться у травні протягом трьох днів. Цей іспит не має прохідного бала, тому його неможливо провалити, але він відіграє важливу роль у прийнятті рішення про те, до якої школи дитина перейде наступного року. Іспит є письмовим і складається з трьох частин:

  1. Польську мову
  2. Математика
  3. Іноземна мова: аудіювання, лист, питання

Результати розсилаються на початку липня.

Вища освіта у Польщі

Озброївшись сертифікатом Matura, польські студенти можуть вирішувати, куди подати заявку на освіту третього рівня, обираючи між традиційними університетами, вищими навчальними закладами або державними коледжами.

Студенти з ЄС, які хочуть вступити до польського університету, не сплачують жодних зборів за навчання, а іноземні студенти виявлять, що середні витрати на навчання в Польщі є надзвичайно конкурентоспроможними в державному секторі, при цьому середній курс бакалаврату коштує 2000-5000 євро на рік. Приватні університети коштують значно дорожче, хоча все ж таки менше, ніж в інших європейських країнах, а також у Великій Британії та США. Трохи менше 66 відсотків польських громадян вважають за краще навчатися у приватних університетах, оскільки вони, як правило, доступні на місцевому рівні, і загальні витрати на навчання можуть бути знижені, якщо студенти мешкають удома.

Вища освіта в Польщі є частиною Болонської трициклової системи, тому здобуття ступеня бакалавра займає три роки, магістратура триває два роки, а більшість докторських ступенів може бути здобута за три роки.

Заняття в університеті зазвичай розпочинаються 1 жовтня і продовжуються до кінця червня, а академічний календар ділиться на два семестри. Жоден студент не може здобути ступінь, не виконавши необхідні бали в рамках ECTS.

Типи вищих навчальних закладів у польській системі освіти

  1. Державні коледжі (педагогічні коледжі, коледжі, що спеціалізуються на викладанні іноземних мов, коледжі соціальної роботи)
  2. Вищі навчальні заклади неуніверситетського типу, орієнтовані професійні предмети. Ці заклади не пропонують докторські ступені, але можна отримати ступінь бакалавра та магістра. Навчальна програма має тенденцію бути вузькою та вузькоспеціалізованою.
  3. Університети - які класифікуються відповідно до їхньої спеціалізації та пропонують всю гаму академічних кваліфікації

20 июля 2022, 13:42 | Просмотры: 291

Добавить новый комментарий

Для добавления комментария, пожалуйста войдите

0 комментариев